0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

טיפולים ארומתרפיים

טיפולים ארומתרפיים

Aromatherapy – תרפיה, טיפול בעור באמצעות תמציות ושמנים אתריים המופקים מצמחי מרפא בעלי סגולות מרפא. ארומתרפיה מבוססת על שימוש בשמני יסוד המופקים מצמחים כאשר השפעתם היא הן בשאיפת אדים לאחר הרתחה והן בעיסוי העור בהם.

השמנים מופקים מחלקים שונים של הצמח: משורש, פרח, גרעין, קליפה ואפילו השרף וקיימים עשרות שמני בסיס בארומתרפיה.
ארומתרפיה מבוססת על שיטה הוליסטית כאשר הגוף והנפש כאחד ולבריאות ואריחות ימים יש לשאוף לווסת ולשמר את האיזון ותחושת הרווחה.

ארומה – הכוונה הינה טיפול באמצעות הריח, דרך החדירה של השמנים ושל התמציות הינה באמצעות שאיפה והרחה ובאמצעות הספגת השמן או תמהיל בבד והנחתם על העור בצורת קומפרסים, או הספגתם בעור דרך העיסוי. רוב השמנים והתמציות מצריכים שמן בסיס שהוא שמן "נושא" כמו שמן זרעי ענבים או שמן קוקוס, כי את רובם לא ניתן למרוחם ישירות על העור.

שימוש בשמנים ארומתיים עשיר ומגוון, ממצבי גרד בעור, שיפור והקלת הנשימה במחלות דרכי הנשימה ובמצבי דחק ומתח נפשיים עד להקלה על תופעות הלוואי של תרופות כימותרפיות וטיפולים קרינתיים לחולי סרטן.

ישנם חלוקי דעות בנוגע ליעילות הטיפול בארומתרפיה, אך מחקרי איכות הראו למשל, אשר עיסוי שמנים ארומתיים לעורם המגורד של מטופלי דיאליזה הביא להקלה משמעותית בגרד. חולי דמנציה שסבלו מאי שקט, שימוש בשמן ארומתי המופק מצמח מליסה הביא להקלה משמעותית במצבם.

כמו כל טיפול אחר, יש להיות מודאים לשימוש נבון בשמנים ובתמציות, בדרך כלל השמנים האתריים הינם בריכוזים גבוהים ואין לעבור את המינון המומלץ, כמו כן את רוב השמנים יש למהול לפני השימוש ואין להניח באופן ישיר על העור, אלא כאשר הם תוספת לשמן נושא, מעטים מן השמנים האתריים מאפשרים מגע ישיר כמו שמן עץ התה. כמו כן, תוארו תופאות אלרגיות בחלק מן המטופלים, וכן רגישות לאור השמש עם פגיעה בעור שנחשף לשמש, למשל, שמנים המופקים מפירות הדר עלולים לגרום לפיגמנטציה בעור בחשיפתם לאור השמש, לכן ישנה חשיבות רבה להסמכה של מטפל ונסיונו.

השמנים אסורים בשימוש פנימי וילדים יכולים להיות רגישים במיוחד להרחת השמן, לכן חלק מהשמנים אינם מומלצים לשימוש בילדים. שמן אקליפטוס ידוע כמשפר את הנשימה בעת מחלות של דרכי הנשימה, אך ידוע גם אשר עלול לגרום להתפתחות אסטמה בעתיד בקרב הילדים, לכן לתינוקות וילדים קטנים אינו מומלץ לשימוש, אלא אקליפטוס לימוני אשר שמן אתרי עדין יותר ומתאים יותר לילדים. אך חשוב לזכור, לא לעבור את המינון המומלץ כי מינון יתר כמו בכל תרופה עלול להפוך לרעיל.

הטיפול בשמנים אתרים בעיסוי או בהרחה עשויים להביא לשיפור תחושת הרווחה ולהקלה על תופעות של אי שקט ומתח נפשי, שיפור הנשימה, אך את הטיפול יש לקבל ממטפל מוסמך ומנוסה בתחום ארומתרפיה ואתר בריאותיכאן "כאן" כדי לעזור.