0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

טיפול באמצעות פסיכודרמה

טיפול באמצעות פסיכודרמה

פסיכודרמה הינה שיטת פעולה של פסיכותרפיה קבוצתית שפותחה על ידי יעקוב לוי מורנו(ג'.ל. מורנו) שהיה פסיכיאטר אוסטרי- אמריקאי (1889-1974). יליד רומניה, ממשפחה יהודית ספרדית אשר עברה מרומניה לאוסטריה עוד כשמורנו היה ילד.

בווינה, מורנו קיבל את הסמכתו ברפואה הכללית, והתעניינותו מיוחדת הייתה במערכות יחסיהם הרגשיות והחברתיות של אנשים. כארבע שנים בתום סיום לימודי הרפואה הוא פיתח פרויקט הנקרא תאטרון הספונטניות וממנו התפתחה התעניינותו בדרמה ובאינטראקציה חברתית כשיטה לפסיכותרפיה. 

הוא עבר לארה"ב והמשיך לפתח את הפסיכודרמה ופסיכותרפיה קבוצתית ובשנת 1936 פתח בית חולים פרטי לבריאות הנפש בניו יורק.

פסיכודרמה היא שיטת טיפול המשמשת בפורמט דרמטי ובמונחים תאטרליים ומורכבת משלושה שלבים עיקריים: חימום, הצגה ושיתוף.

חימום נועד לעורר את היצירתיות והספונטניות של חברי הקבוצה, לאפשר אינטראקציות בתוך הקבוצה, תוך הגברת תחושה של אמון ושייכות, לסייע לחברי הקבוצה להתמקד בסוגיות אישיות שעליהן הם מעוניינים לעבוד במפגש. כאשר בסוף שלב החימום, חברי הקבוצה יזהו סוגיות שבהן הם מעוניינים לעסוק במפגש והמטפל יעודד לפחות אחד מהם לקחת על עצמו את התפקיד המרכזי להיות הגיבור הראשי.

בשלב ההצגה אותו גיבור הראשי בעידוד המטפל חוקר את הסוגיות שעלו בשלב החימום. אין תסריט, הדרמה היא ספונטנית ונוצרת בו במקום. זהו שלב של הצהרת כוונות של הגיבור הראשי אלו סוגיות ספציפיות תעלנה בהצגה ועל מה הולכים לעבוד. פסיכודרמה הינו תהליך תאטרלי, כך שההצגה חייבת לנוע לכיוון דרמה במהירות.

המטפל שהוא הבמאי והגיבור הראשי מסכימים ביניהם על הסצינה הפותחת כולל הסביבה הפיזית. מתבצעת חלוקת תפקידים בין שאר הקבוצה. ההצגה לוקחת את הגיבור הראשי למקומות העבר הרחוק של ילדות והעבר הקרוב ומחזירה אותו להווה תוך עיבוד חוויות ורגשות. בסיום ההצגה נסגר המעגל בהצגתם הדרמתית של קונפליקטים ומצבים מחייו של הגיבור הראשי.

שלב האחרון של פסיכודרמה הינו שלב השיתוף, שלב שבו כל חברי הקבוצה מעודדים לחלוק את מחשבותיהם ותחושותיהם, כמו גם את הזדהויותיהם עם הגיבור.

באמצעות ההצגה הפסיכודרמטית של חייו, בעבר, בהווה ובעתיד, יכול האדם תוך שימוש ביצירתיות ובספונטניות שלו להשלים עם אירועים מן העבר ולפתח מיומנויות חיים עתידיות.