0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

מהי רפואה משלימה

מהי רפואה משלימה

הכוונה היא לקבוצה של ענפי רפואה העוסקים באבחון ובטיפול באדם החולה ובקידום הבריאות, אך שונים מענפי הרפואה המסורתית. הדבר בא לידי ביטוי בכך שהרפואה המשלימה נלמדת ומתקיימת בעיקרה מחוץ לבתי הספר לרפואה.

על פי קבוצת החוקרים המובילה בעולם בניתוח איכותם ויעילותם של טיפולים רפואיים שונים, קבוצת קוקרן (COCHRANE) ממרכז אירופה, רפואה משלימה ואלטרנטיבית כוללת מגוון רחב של אמצעי ריפוי, המקיפים את כל השיטות ואמצעי הטיפול על התיאוריות והדוגמאות העומדות בבסיסן, פרט לאלא המובנים באופן מסורתי במערכת הבריאות השולטת בחברה.

רפואה משלימה ואלטרנטיבית כוללת את כל הרעיונות ואמצעי האבחון והטיפול הנתפסים ע"י המשתמשים בה כמסוגלים למנוע מחלה או לטפל בה, או לקדם בריאות ואיכות חיים. הגבולות בין ענפיה השונים של הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית, ובינם לבין מערכת הבריאות המסורתית השולטת בחברה לא תמיד מוגדרים היטב ולעיתים אף משתנים.

הגדרה רחבה וממעניינת זו משקפת את העובדה שפרקטיקה רפואית הנחשבת קונווינציונלית בחברה או בתרבות מסוימת, כמו בסין, תחשב לאלטרנטיבית בחברה אחרת כמו בחברה המערבית, וכן את העובדהשבכל חברה או תרבות , מה שנכלל היום במסגרת רפואה משלימה יכול מחר להיכלל ברפואה קונווינציונלית.

אחד המאפיינים של הרפואה המערבית בתתקופתנו הוא אימוץ מדי פעם של אמצעי טיפול שנחשבו עד לאחרונה כרפואה אלטרנטיבית, כמו דיקור במחטים במקרים מסוימים של כאב.

אופיים המיוחד של הרפואה המשלימה השונים והשונות הרבה השוררת בתחום זה, וכן ההתפתחות ההיסטרית של ענפיה השונים, מודגשים בין השאר בשמותיה הרבים והשונים של הרפואה המשלימה. בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת, שימשו אמצעיה השונים של הרפואה המשלימה כתחליף לטיפול הרפואי הקונוונציונלי, ולכן נקראו במקבץ רפואה אלטרנטיבית. מאוחר יותר הפך פופולרי המושג רפואה משלימה כי בארצות רבות בעולם המערבי התפתחה ההכרה שיש מקום לשימוש בשתי השיטות, זו לצד זו.

היה בכך רמז שלעיתים יש בידי הרפואה המשלימה להשלים את החוסר ברפואה המסורתית. מוסדות הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH – National Institutes of Health), אחד מגופי המחקר הרפואי היוקרתיים בעולם, הקימו בשנות התשעים מחלקה מיוחדת לחקר הרפואה המשלימה. מחלקה זו מכונה עד היום המחלקה לרפואה משלימה ואלטרנטיבית.

לאחרונה, רופאים רבים שהוכשרו במסלולי הכשרה המסורתיים משלבים בפרקטיקה היום-יומית אמצעי אבחון וטיפול הלקוחים מתחימי הרפואה המשלימה, וומכנים את השילוב בשם רפואה אינטגרטיבית, בראותם באינטגרציה בין הרפואה הקונווינציונלית לאלטרנטיבית את הרפואה השלמה והנכונה.

אחת המטרות העיקריות של פורטל בריאותיכאן היא לפזר ככל האפשר את הערפל ואת אי-בהירות, תוך דיון ברפואה המשלימה על ענפיה השונים ללא כל דעה קדומה.