0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

מה היא היפנוזה רפואית?

מה היא היפנוזה רפואית?

תאור מצבי טרנס אנו פוגשים לאורך ההיסטוריה ממצרים העתיקה, בבל, יוון והמזרח הן לצרכים רפואיים והן לצרכי דת. פירוש המילה היפנוזה – היפנוס, אל השינה היווני.

בסוף מאה ה-18 מתוארת תופעת היפנוזה כנובעת מן ה"מגנטיזם" של המטפל המוקרנת ומועברת למטופל. במחצית השנייה של המאה ה-20 התקבלה היפנוזה כטיפול רפואי ברפואה קונוונציונלית ע"י האיגוד הרופאים.

מאז ומתמיד תופעת היפנוזה היא שינוי במצב ההכרה של המטופל כאשר במהלכה גוף נמצא ברפיון מוחלט ומוכל לכל השפעה נפשית על פי רצון המטפל. היפנותרפיה הינה בעצם שיטת טיפול בעזרת היפנוזה ומורכבת משלושה שלבים.

בשלב הראשון – פרהסוגסטיבי המטרה היא להביא להרפייה מוחלטת של המטופל ע"י הסכת דעתו. זהו שלב ההכנה לפני שהמטפל מתחיל להעביר מסרים לשם שינוי בתחושה, בהתנהגות ובחשיבה. כמו ירידה במשקל או הקלת כאב ללוקים בסרטן וסובלים מכאבים. זהו שלב שני שהוא נקרא שלב הסוגסטיה.

השלב השלישי והאחרון הינו כאשר המטופל חוזר להכרה המלאה של ערות אך יכול להמשיך לחוות את שינויי התחושה וההתנהגות שהועברו בשלב השני.

ישנו שוני בין בני האדם ביכולתם להיכנס למצב היפנוטי, לחלקם ניתן לאמוד את השינויים בפעילות מוחית כך שזו עוד הוכחה לקשר ישיר בין הגוף לנפש. 

יעילותה של היפנוזה מוכחת בהקלה על כאבי ראש שונים, בעיקר כאשר הסיבה לכאבי הראש הינה סרטן או מצב פוסטניתוחי. כמו כן השפעה חיובית של היפנוזה במקרים של כאבי גב תחתון, כאבי כוויות, כאבים כרוניים ולהפגדת חרדה לפני טיפולי שיניים בקרב הילדים בעיקר.

היפנוזה יכולה להיות כאמצעי נוסף בטיפול במצבי דחק, בהשמנת יתר, הרטבות לילה ונדודי שינה. בנוגע למצבים אחרים טרם נאספו הוכחות מדעיות איכותיות אודות ההיפנוזה.

יש מחקרים המראים החמרה במצבם של מטופלים עם מחלות נפש שונות לאחר היפנוזה, לכן לפני כל טיפול חשוב לשים לב שהמטפל הינו רופא מומחה בהיפנוזה בעל נסיון, וחשוב מכל היפנוזה לא יכולה להיות הפתרון הבלעדי לטיפול במחלה כלשהי, אלא אחת מהשיטות לשם טיפול והגעה לתוצאות מירביות.

אנו בבריאותיכאן ממליצים לפני כל טיפול בהיפנוזה להתיעץ עם רופא מטפל שלכם אשר מכיר טוב מכולם את היסטוריה הרפואית שלכם.