0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

קוליטיס ואומנות הריפוי בתזונה הסינית

קוליטיס ואומנות הריפוי בתזונה הסינית

קוליטיס הינה דלקת הפוגעת רק במעי.

המחלה מתחילה בדרך כלל באיזור הרקטום ומתפשטת באופן רציף לאורך המעי הגס. הסימפטומים המאפיינים הנם: שלשול המכיל דם וריר, חום גבוה, עוויתות בבטן תחתונה וירידה במשקל.הסיבוכים האפשריים כוללים דימום, התרחבות והגדלה של המעי הגס וסיכון גבוה לממאירות.

אבחנה וטיפול:

על מנת לקבוע אבחנה וטיפול מדויקים, יש לבחון היטב מהם הסימנים והסימפטומים הדומיננטיים. בדרך כלל, יזוהו מחלות מעיים אלו ברפואה הסינית עם תסמונות של לחות חמה, המופיעה לעיתים עם חסימת צ'י ודם וחולשת טחול וקיבה.

לחות חמה

סימנים וסימפטומים: כאב בטן המחמיר במגע לוחץ על הבטן ובחימום, שלשול בעל ריח דוחה, עם ריר וד, תחושת צריבה בפי הטבעת, צמא ושתן כהה. הלשון אדומה, עם חיפוי צהוב והדופק מהיר ומתגלגל.

אם הלחות דומיננטית יותר, יופיעו ריר בצואה, תחושת כבדות בבטן ובחזה, חיפוי עבה ודביק על הלשון ודופק מתגלגל.

אם החום דומיננטי יותר, יופיעו צמא למשקה קר, רתיעה מחום, החמרת הכאב בחימום הבטן, סירחון בצואה, שתן כהה, צריבה בפי הטבעת, לשון אדומה עם חיפוי צהוב ודופק מהיר.

כאשר מופיעים סימני חום יהיה הטיפול התזונתי על פי ההנחיות לטיפול באש הקיבה, עם דגש מיוחד על מזונות קרירים, עתירי כלורופיל, המטהרים חום ומועילים לשיקום המעי, כגון: עשבי דגנים בעיקר שעורה וחיטה, אצות זעירות כמו אצה כחולה ירוקה, מלפפון וירקות עלים ירוקים - חסה, סלרי, תרד ועוד.

פרט למיצי ירקות ועשבי דגנים, כל המזונות יהיו מבושלים. זאת משום שבמצב של מעי מודלק , מזון נא אינו נסבל בדרך כלל שכן הוא גורם לגירוי באיזור המודלק. אם הלחות דומיננטית יותר הטיפול יהיה על פי ההנחיות של טיפול בלחות בתוספת טיפול לחזוק הטחול.

המזונות העיקריים הם גריסי פנינה, שעועית אזוקי, חליטת זקן תירס ונבטי אלפלפנה. כמו כן יש להמנע ממזונות המייצרים ליחה ולחות, כמו מזון שמן ומטוגן, מוצרי חלב, סוכר לבן וקמח לבן.

במידה והחום דומיננטי כמו הלחות יש להוציא מן התפריט את כל המזונות המחממים, אך לא לתת מזונות קרים כדי שלא להחליש את הטחול ולהחמיר את הלחות. יש להקפיד על מזון בעל אנרגיה נייטרלית ומייבש לחות.

חסימת צ'י ודם מתארת מצב של כאב בטן חזק המוחמר במגע, המופיע בעקבות חסימת לחות, הצטברות מזון וחסימת צ'י הכבד. כאב זה יופיע בדרך כלל באופן פתאומי, בתקופות סוערות ומתפרצות של המחלה.

חולשת טחול וקיבה תתבטא בבטן עמום המתפתח בהדרגה, מגיע בגלים ומתמתן במנוחה, מגע וחימום מקומי. חולשת טחול וקיבה מתאפיינת גם בעייפות, תחושת קור ושלשול ללא ריח מסריח, ועלולה לגרום לדימום. הלשון תהיה חיוורת, ייתכנו סימני שיניים והדופק יהיה חלש. יש לחזק טחול וקיבה.

הצעות תזונה כלליות:

כתוצאה של הדלקת והשלשולים נפגעת יכולת הספיגה של חומרי תזונה חיוניים במעי. לכן יש להקפיד על צריכה מספקת של קלוריות והשלמה של תוספות ויטמים ומינרלים.

טיפול בשלשול - לשמור על ארוחות קטנות ופשוטות, להמנע ממזון מטוגן או שומני, להמנע מדבש, סוכר לבן וקמח לבן וממוצרי חלב. לאכול אורז מבושל היטב, גזר, זיתים, שעועית ירוקה, טופו, שיבולת שועל עם קינמון,דוחן ומרק פניני גריסה. אבקת חרובים עוצרת שלשול אך כדאי להשתמש בה לאחר שגוף התנקה ממזון.

יש להוציא מן התפריט מזונות החשודים כמעוררי תגובה אלרגית כגון: חיטה, תירס, מוצרי חלב וירקות ממשפחת הסולניים. אחרי שבוע ניתן להחזיר בכל יומיים סוג אחר של מזון, תוך כדי בדיקה

יש להעשיר את התפריט היומי בסיבים תזונתיים שמקורם בירקות פירות ודגנים מלאים, ולצמצם את צריכת הפחמימות המזוקקות.

לעיסה טובה וממושכת של המזון מכינה אותו טוב יותר לעיכול בקיבה ובמעי. משך העיכול יהיה קצר יותר, הספיגה טובה יותר והסיכון לגירוי וכאב קטנים בהרבה.