0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

רפואה איורוודית

רפואה איורוודית

Ayurveda – רפואה הודית עתיקה בת כ-5000 שנה. יש דמיון בינה לבין הרפואה הסינית כאשר שתיהן מאמינות באנרגיית החיים, ברפואה הסינית מדובר על צ'י וברפואה ההודית מדובר על פראנה, אנרגיה שמחברת האדם עם היקום.

אין דבר משמעותי לאדם מאשר בריאות, אושר וחיי הרוח. משלושת משאלות ליבו הבריאות כמובן מוצבת במקום הראשון כי בלעדיה לא תתקיימנה שאר המשאלות. גוף האדם הוא זה שאחראי על ניצול יעיל של משאבים ופינוי רעלים.

ביסודה של הרפואה האיורוודית חמשת האלמנטים אדמה, מים אש, אוויר וחלל, כאשר כל אחד מן היסודות הללו שולט ואחראי בחלקים ובתפקודים שונים של הגוף, כשהגוף כולו נתפס כמיקרוקוסמוס של היקום. המים שולטים בנוזלי הגוף, האדמה אחראית על איברים מוצקים כמו עצמות, עור ושיער, האש מיוצגת בגוף כפעולת העיכול, כתהליך חשיבה, האוויר – מווסת את הנשימה, את שיווי המשקל ומערכת העצבים כאשר החלל שולט החללי הגוף כמו אף, חלל הפה ודרכי הנשימה. כמו כן, כל היסודות משויכים גם לחושים, מים לטעם וללשון, אש לראיה ולעיניים, אדמה לריח ולאף, אוויר למגע ולעור וחלל לשמיעה ולאוזניים.

כדי להבין יותר את הפילוסופיה העומדת מאחורי הרפואה האיורוודית לעומת הרפואה הקונוונציונלית, איורוודה מתמקדת בבחינת המטופל על סמך מרכיבים הפיזיים כמו גובה, משקל... ותכונות אופי, האם הוא נמרץ, מה מצב רוחו ועוד. תכונות אלו במקבץ , על פי הרפואה האיורוודית, בונות פרופיל בריאותי ייחודי של המטופל, כולל עמידותו מפני מצבי חולי ונטייתו להתפתחותם.

האבחנה ברפואה האיורוודית מתבססת על שאלון שבאמצעותו אומד המטפל את מצבו של המטופל ולאומדן הזה ברפואה האיורוודית מכנים דושה. קיימים שלושה סוגי דושה כאשר כל אחד מן הסוגים מתאים למבנה גוף ואישיות שונים:

Vata – הינו כח החיות
Pitta – חילוף החומרים והעיכול
Kapha – לחות ושומן בגוף

לכל דושה יש חסרונות ויתרונות, כאשר המטפל ברפואה האיורוודית על סמך דושה יכול לנבא את סיכוי שהמטופל יפתח מחלה ואיזו. למשל, למטופלים עם דושה השולטת היא ואטה – יהיה מבנה גוף רזה, שיער יבש, עור יבש וקר, באופי שלו יהיה נמרץ ויצירתי אך נוטה למצבי רוח. על פי הרפואה האיורוודית מטופלים עם מאפיינים האלו יש סיכוי לפתח מחלות הקשורות במערכת העצבים, לעצירויות ולהתכווצויות שרירים. חלק מן המטופלים ניתן לשייך לדושה אחד, אך לרוב, ישנם תכונות של שניים או אפילו שלושה דושות.

בנוסף לאומדן הפיזי ותכונות האופי שימוש נרחב ברפואה האיורוודית בבדיקת שתן ובאומנות האבחון על פי דופק. ההכשרה נמשכת שנים רבות ובסיומה מגיעים למיומנות המאשרת אבחנה דקה ועדינה של מאפייני הדופק.

כמו ברפואה הסינית גם ברפואה האיורווודית ישנו שילוב בין אבחון וטיפול מצבי חולי בעזרת שימוש בסגולות מרפא של צמחים, אבנים יקרות ומזונות מסוימים, אומנות הלחימה המתמקדת בעבודה עם אנרגייה לחזוק הגוף והנפש וטיפולי מגע אשר נועדו לסייע להתפתחות ולהתחדות הרוח והגוף.