0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

מטפלים בשיטת ביופידבק

מטפלים בשיטת ביופידבק

ביופידבק הוא גישה טיפולית המעניקה למטופל אפשרות לשליטה הכרתית ורצונית בפעילות פיזיולוגית,  אשר בדרך כלל איננה נמצאת בשליטה כזאת, כמו: קצב לב, מתח, שרירים, הזעה, לחץ דם ועוד. היכולת שלנו לשלוט בפעולות אלה עשויה לתרום לשיפור ההרגשה הכללית, להקלה על כאב כרוני ולשיפור הכושר הגופני.(פרופ' יונתן הלוי)

מדובר על טכניקה ייחודית להקניית היכולת לשלוט בפעולות לא רצוניות של הגוף אשר נלמדת ע"י הצגה קולית או חזותית בפני המטופל של מדד רמת פעילותו הפיזיולוגית כמו קצב לבו, חום גופו, מתח בשריר והגלים החשמליים במוח.

הצפייה או ההאזנה המתמשכות והחוזרות במדד זה מפתחות אצל המטופל יכולת שליטה ובקרה על פעולות אלה. הנחלת היכולת המיוחדת והמפתיע הזו נעשית באמצעות הדרכה שבמהלכה מוצבים חיישנים המודדים את המשתנה הרלוונטי (חום, דופק....), וכל שינוי בתפקוד הפיזיולוגי מומחש, למשל, על גבי מסך וידאו. בהדרגה, ובעזרת מטפל ביופידבק שעבר הכשרה מיוחדת, לומד המטופל לבצע את השינוי בפעולות הפיזיולוגיות בעצמו.

כשהחלו ליישם את שיטת הביופידבק באופן טיפולי בתחילת שנות ה-60 של המאה העשרים, היתה התרגשות רבה מכך שניתן להעניק למטופל יכולת שליטה והשפעה על פעילויות והתרחשויות בגופו, אשר קודם לכן נחשבו אוטונומיות ובלתי ניתנות לשליטה.
התברר שבעיות רפואיות מסוימות מגיבות בחלק מן המטופלים לביופידבק והן בעיקר בתחום מערכת העיכול ודרכי השתן – כמו אי שליטה על סוגרים.

בחלק מהמטופלים הסובלים מכאבי ראש מסוגים שונים הגיבו yuc לטיפולי ביופידבק. נצפתה הצלחה חלקית לטיפול בשיטת ביופידבק במטופלים לאחר אירוע מוחי, השיפור המשמעותי היה כאשר הטיפול החל בצמוד לאירוע המוחי.

הוכח שילדים מגיבים טוב יותר לשיטה זו מאשר המבוגרים, כנראה בגלל הדימיון של הטיפול למשחקי הדמייה בפלייסטיישין ומשחקי מחשב. הטיפול ביופידבק דורש זמן, נכונות ומוכנות לטיפול, ריכוז וקשר טוב עם המטפל.

לאורך השנים ביופידבק הוכיח את עצמו כטיפול בטוח וללא תופעות לוואי, הוא אחד הטיפולים הדוגלים בשיטה הוליסטית של התיחסות גם לגוף וגם לנפש כאחד.

חשוב לזכור שאנו מדברים על טיפול משלים כך שיש לפנות למטפל מנוסה ובתאום עם רופא מטפל שלכם שמכיר אתכם היטב.