0723341792
 

עכשיו בפורטל בריאותיכאן, מחכים לשיחתכם. התקשרו אלינו, או השאירו פרטיכאם בטופס. אל תמתינו! 0723341792

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

רשלנות בתחום הגניקולוגיה והמיילדות

רשלנות בתחום הגניקולוגיה והמיילדות

רשלנות בתחום הגניקולוגיה והמיילדות

לא מעט תביעות הרשלנות הרפואית שמוגשות בארץ נוגעות לתחום הגניקולוגיה והמיילדות. עניינן של תביעות כאלו הוא, בין השאר, במקרים של רשלנות רפואית בניהול מעקב ההריון; רשלנות רפואית בביצוע הלידה עצמה; רשלנות רפואית במתן במעקב או טיפול פוסט- לידתי; רשלנות רפואית שמקורה באי- מסירת מידע מלא לאישה בזמן תקופת ההריון; וגם רשלנות רפואית בטיפול הגניקולוגי שלא במסגרת הריון.

בין התיקים שהתנהלו במשרדנו ניתן לציין תביעות רשלנות רפואית שונות הקשורות לתחום הגניקולוגיה והמיילדות, ובתוך כך תביעות רשלנות רפואית הבאות;

- מספר תביעות עסקו בלידות מכשירניות, למשל כאלו שהתבצעו באמצעות מכשיר ואקום (שולפן ריק) או בעזרת מלקחיים. חלק מהלידות האלו הסתבכו וגרמו לילוד נזק מוחי בלתי הפיך.

- חלק אחר מהתביעות עסק במקרים של רשלנות רפואית במעקב הריון, שבמסגרתו לא איבחן הרופא המטפל תופעות פתולוגיות אצל האם, כגון רעלת הריון . במקרים אחרים הרופא לא איבחן תופעות פתולוגיות אצל העובר, דוגמת פיגור גדילה תוך רחמי. רשלנות רפואית במקרים כאלה במהלך מעקב אחר ההריון הסבה לעוברים נזק בלתי הפיך, שלפחות האחד המקרים התבטא מאוחר יותר בשיתוק מוחין.

- תביעות אחרות שטופלו במשרדנו נגעו לרשלנות רפואית בניהול הלידה עצמה. כתוצאה מאותה רשלנות רפואית בניהול הלידה נגרמו ליולדות נזקים חמורים, בין היתר קרעים חמורים בפרינאום .

- לא מעט מקרים התייחסו לרשלנות הצוות הרפואי במעקב אחר מצב העובר במהלך הלידה, וכן באי-חילוצו הדחופה בניתוח קיסרי בשל מצוקה תוך רחמית בזמן הלידה. המרכיב המאחד את כל אותם המקרים הוא שאי חילוצו המהיר של העובר בשל מצוקתו הסבל לו נזק מוחי בלתי הפיך .

ראוי לציין כי עם התקדמות הטכנולוגיה השתפרה יכולת לאבחן מומים עובריים עוד בתקופת ההריון. הדבר נעשה באמצעות בדיקות אבחנתיות, הן סונוגרפיות (בדיקה באמצעות מכשיר האולטרא סאונד ) והן רדיולוגיות (בדיקת MRI) . בשנים האחרונות, כדבר שבשגרה, מתבצעות בזמן ההריון בדיקות סונוגפריות שנקראות "סקירת מערכות". ביקות אלו אמורות לבדוק את מערכפות גופו של העובר עפ"י קריטריונים מסוימים . במקרה של חשד לממצא פתולוגי נדר שלהעמיק בירור רפואי , בין היתר באמצעות סריקות מכוונות לאבר מסוים או מערכת מסוימת או באמצעות בדיקת MRI.

על רקע האמור, יותר ויותר מקרים של רשלנות רפואית מתייחסים לאי- זיהוי של מומים עובריים שאותם צריך היה לגלות מבעוד מועד. רבים מספק דין שניתנו בשנים האחרונות קבעו כי רשלנותו הרפואית של המטפל היתה באי ביצוע של הבדיקות האבחנתיות כנדרש (בין בדיקות אולטרא סאונד ובין בדיקות אחרות) במהלך ההריון. במצבים כאלה אותו מטפל מחויב לפצות את הורי הילוד על המומים עימם הוא נולד ועל הוצאות הגידול והטיפול העודפות שכרוכות בכך. זאת ועוד, אפשר למצוא פסקי דין שקבעו כי רשלנות הרופא, שעקב אחר ההריון, בא לידי הביטוי באי מתן מידע אודות מגבלותיה של בדיקה זו או אחרת ובכך שלא הניח בפני האשה מידע ביחס לזכותה ואפשרותה להיבדק באופן פרטי.

* הערה: אין לראות במסמך זה משום תחליף ליעוץ משפטי